bellwright

Recenzja – Bellwright

Ostatnio grałem w nową polską produkcję dostępną w early access na Steamie – Bellwright i oto moja krótka recenzja. Jest to gra survivalowa z otwartym światem, osadzona w brutalnych realiach średniowiecza. Wcielamy się w postać niesłusznie oskarżonego o zabójstwo księcia i skazanego na śmierć. Musimy uciec i oczyścić swoje imię.

image 15

Na początku, jak w każdej grze survivalowej, musimy zadbać o przetrwanie. Zbieramy surowce, polujemy, budujemy schronienie i dbamy o jedzenie. Szybko jednak gra nabiera rozpędu. Rekrutujemy osadników, którzy będą nam pomagać. Każdy z nich ma unikalne umiejętności i możemy przydzielić mu różne zadania, takie jak budowa, zbieranie surowców, czy walkę. Możemy też stworzyć oddział łuczników do walki na dystans lub grupę obrońców z tarczami, którzy pomogą nam zdobywać wrogie obozowiska.

Sama walka jest emocjonująca – możemy celować w różne części ciała przeciwnika. To sprawia, że feeling walki jest całkiem przyjemny – czujemy ciężar każdego ciosu i musimy się dobrze bronić.

image 17

Dzięki zdobywaniu nowych terenów i wykonywaniu zadań, rozwijamy naszą osadę. Z małej chatki tworzymy tętniące życiem miasteczko z warsztatami rzemieślniczymi, które możemy udoskonalać, by produkować coraz lepsze rzeczy. Gra ma też drzewko technologii, dzięki któremu odkrywamy nowe możliwości i usprawniamy nasze królestwo.

Bellwright oferuje system pór roku. Zima potrafi dać w kość, bo nie możemy wtedy zbierać plonów. Trzeba wtedy polegać na polowaniu – na początku gry bywa to trudne, ale dodaje to grze realizmu. Pamiętam też niesamowite efekty pogody – padający śnieg, burze z piorunami i śnieżyce. Wszystko to sprawia, że czujemy się jak w prawdzinym, średniowiecznym świecie.

image 16

Bellwright to gra wymagająca czasu. Rozwój osady i odkrywanie kolejnych tajemnic świata gry to powolny, ale satysfakcjonujący proces. Gra nie prowadzi nas za rękę, ale stawia przed nami logiczne wyzwania.

Mimo tych kilku minusów, Bellwright to naprawdę świetna gra. Jeśli lubicie gry typu city builder osadzone w średniowieczu, z perspektywy pierwszoosobowej i z dużym otwartym światem do odkrycia, to mogę zdecydowanie polecić Bellwright.

Bellwright jest dostępne do kupienia na Steamie za 117 złotych.

Rozgrywka
Grafika
Dźwięk
Przyjemność z gry
Nasza ocena jakości
Ocena użytkowników:
[Oddanych głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *