the universim

Universim: recenzja gry tworzonej 10 lat

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam gry, które wymagają starannej strategii i zarządzania. Wiele z nich jednak, nie zdołało zaspokoić mojego pragnienia kształtowania świata według mojego widzimisię. Ale gra o nazwie Universim, pomimo mojej początkowej niepewności, zdecydowanie to zmieniła.

Universim znajdowało się w wersji Early Access na Steamie przez jakieś dziesięć lat i w końcu w tym miesiącu pojawiła się wersja 1.0 tej gry.

ss ac8caa87f75b3c535c218af36552c02fe34bccae.1920x1080

Od momentu rozpoczęcia gry, nowy pasjonujący świat ujawnił się przed moimi oczami. Wyjątkowe dowcipne żarty i barwny komentarz, są obecne przez cały czas. Swoją przygodę rozpocząłem niecałe 8 godzin temu i moja cywilizacja jest właśnie na granicy wkroczenia do ery średniowiecza.

Jestem zaskoczony ilością szczegółów w tej grze. Z jednej strony możemy po prostu obserwować, jak nasze postaci, zwane 'Nuggets’, budują swoje domy i awansują przez kolejne epoki. Z drugiej strony, jest tu wiele ciekawych elementów, takich jak unikanie domów podczas romantycznych chwil pomiędzy naszymi Nuggets, czy proporcjonalne zmniejszanie budynków w miarę jak nasza cywilizacja się rozwija.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą Universim jest to, jak gra pozwala mi, jako graczowi, kontrolować tempo rozwoju. Jeśli jesteś fanem gier o szybkim tempie, to ta gra może nie być dla Ciebie. Ale dla mnie, możliwość cieszenia się powolnym, ale pewnym postępem jest ogromnym plusem.

ss ec52b15bc2aa1609352aa9a6a374cee39a6bb629.1920x1080

Często wracam do Universim, sprawdzając każdą nową aktualizację i patch. Dlatego, wydaje mi się, że nadszedł czas, aby podzielić się moimi myślami na temat tej gry. Jest wiele negatywnych komentarzy i nieporozumień na temat tej gry, ale moim zdaniem gra jest doskonała w swoim rdzeniu. Nawet pomimo drobnych błędów i narzekania na brak perfekcyjnego balansu, jest to gra godna polecenia.

Universim posiada wiele pozytywnych stron – wspaniałe narracje, jest łatwa do zrozumienia, a obserwowanie wzrostu miasta od jednego małego budynku do gigantycznej metropolii jest fascynujące. Niezależnie od style gry, jakiego szukasz, jestem pewien, że ta gra dostarczy Ci satysfakcję.

Chociaż na początku gra może wydawać się bardzo wolna, jest to część tego, co czyni ją tak unikalną. Już od pierwszych chwil istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na rozwój Twojego świata. Od ukrytych sekretów do niespodziewanych zdarzeń, takich jak pojawienie się zła obok Twojej bazy. Często musiałem podejmować decyzje pochopnie, narażając przy tym moją cywilizację na szereg niebezpieczeństw. Ale to tylko dodaje smaku doświadczeniu.

Gracz musi być gotowy na wiele niespodziewanych wyzwań. Stałem się świadkiem, jak po przekroczeniu średniowiecza, gra stała się znacznie prostsza. Rzucało się w oczy zwłaszcza jedno, rynek kosmiczny. Celem jest odkrycie różnych planet i handel z innymi gatunkami. Jednak to zadanie wydaje się zbyt skomplikowane i niezbyt opłacalne.

ss 3582524613c672bd4a23293c36cc5c50e3c1636f.1920x1080

Przyznam, że chciałbym zobaczyć więcej zmienności i powtarzalności w grze. Główne typy budynków są nieco monotonne i nie inspirują do ponownego grania. Pomocne byłoby wprowadzenie trybu bez katastrof oraz lepszej balansacji wojen, które na końcu stają się zbyt łatwe do wygrania.

Podsumowując, Universim to gra, która zapewni Ci wiele godzin zabawy. Choć jest kilka obszarów, które mogą wymagać poprawy, całościowo jest to bardzo dobra gra o rozwijaniu cywilizacji, która zasługuje na uwagę każdego miłośnika gier strategicznych.

Ocena końcowa: 7.5/10

Nasza ocena jakości
Ocena użytkowników:
[Oddanych głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *