Sweet Transit – gra kolejowa z budowaniem miasta
Sweet Transit to dokładnie to, czego od dawna szukałem w grach typu Transport Tycoon. W sieci znalazłem sporo negatywnych komentarzy narzekających na brak nacisku na pociągi, lub na nowy system kurierów, rzekomo psujący całą zabawę. To jednak tylko sposób na transportowanie towarów ze źródła, jak tartak, na stację. Nadal musimy budować dużo pociągów, a one niezmiennie stanowią najlepszy sposób transportu, nawet w obrębie miasta. To trochę jak ciężarówki z Transport Tycoon – kiepskie na dalekich dystansach, ale świetne do lokalnej konsolidacji ładunków, by odciążyć sieć kolejową.
Siła tej gry tkwi tam, gdzie należy – budowanie miast jest proste, ale zyskuje dużo głębi w miarę opanowywania mechaniki. Z kolei sieć kolejowa… cóż, gdy już odważysz się zagłębić w spaghetti torów, poczujesz ogromną satysfakcję. Sweet Transit to nieustanne odkrywanie kolejnych, jeszcze lepszych i wydajniejszych rozwiązań. Nie sądzę, żeby ktokolwiek od razu dotarł do końcowej fazy gry – ba, nawet po kilku próbach poczujesz, że warto zacząć od nowa. Za każdym razem uzbroisz się w nową wiedzę i umiejętności, a wkrótce zauważysz, że poprzedni układ torów to chaotyczny koszmar, który błaga, by go zburzyć.
Gra oferuje całą masę sprytnych optymalizacji, nagradzając kreatywne łamanie zasad i myślenie poza schematem. To przede wszystkim łamigłówka – nie podsunie nam wielu wskazówek, ale dla mnie to duża część uroku. Drugą połowę stanowi, oczywiście, kolej. Lokomotywy są super! Możemy je nazywać, malować, a co najważniejsze, ładować na nie więcej ziemniaków 😉
Zarządzanie miastem oparte w całości o sieć kolejową? To mógł być pomysł genialny albo totalnie nietrafiony. Na szczęście, ku mojemu zaskoczeniu, już po chwili byłem wciągnięty. Sweet Transit to wyjątkowa gra strategiczno-ekonomiczna, która daje masę frajdy, zwłaszcza miłośnikom pociągów i historii przemysłu kolejowego.
Zaczynałem skromnie – jeden magazyn, kawałek torów, ot, cała moja infrastruktura. Ale Sweet Transit nie daje chwili na nudę. W mgnieniu oka budowałem pierwsze perony, proste trasy kolejowe, a moje pierwsze wioski zaczynały się rozrastać. To wciągająca, a przede wszystkim satysfakcjonująca mechanika. Z prostego układu powstaje skomplikowana i prężnie działająca sieć kolejowa – serce naszego rozwijającego się społeczeństwa.
Nie tylko miasta się rozrastają – zmienia się też technologia. Epoka pary, pierwsze lokomotywy spalinowe… Rozwój naszego kolejowego imperium ściśle wiąże się z postępem. Sweet Transit doskonale oddaje klimat industrializacji, zmuszając do mądrego planowania i ciągłej optymalizacji linii produkcyjnych dla zmieniających się maszyn.
Sercem gry są oczywiście mieszkańcy. Bez nich nici z wielkiego imperium. Trzeba dbać o ich podstawowe potrzeby: mieszkania, żywność, dostęp do wody… To logiczne: szczęśliwy pracownik to wydajny pracownik. Na szczęście, Sweet Transit daje narzędzia do monitorowania nastrojów. I tak, niezadowolona społeczność to prosta droga do kolejowego paraliżu!
Uwaga, to nie jest łatwa gra. Nie będzie niańczyć, a na początku poczujesz się zagubiony. Jeśli masz słomiany zapał, to odpuść sobie od razu. Ale dla miłośników złożonych gier logistycznych, spragnionych prawdziwego wyzwania, to świetny wybór!
W momencie, gdy tylko zrozumiesz podstawy, budowanie i optymalizacja sieci kolejowej staną się ogromną frajdą. Gra oferuje relaksujący klimat, pozbawiony presji, a system torów i sygnalizacji działa fantastycznie. Pociągi robią, co do nich należy, a jeśli jest inaczej, to najpewniej błąd leży po stronie gracza, nie gry. I to właśnie w pociągach tkwi cały sens Sweet Transit. Mechanizmy stawiania torów i semaforów działają jak marzenie, więc kiedy już osiągniemy ten etap, zaczniemy się naprawdę dobrze bawić.
Sweet Transit to trudny tytuł do polecenia. Zdecydowanie nie jest to gra dla nowicjuszy w gatunku. Wszystko jest fatalnie wytłumaczone, więc jeśli nie macie zielonego pojęcia o kolejowych symulatorach, czeka Was prawdziwa mordęga. Jeśli natomiast lubicie ten typ gier i nie boicie się stromej krzywej uczenia się oraz średnio wygodnego interfejsu, to zdecydowanie warto dać Sweet Transit szansę.
Rozgrywka | |
Grafika | |
Dźwięk | |
Przyjemność z gry |