Steam – blokady regionalne
Gry na Steam, gifty, klucze i blokady regionalne – jak to działa, z czym to się je?
Od grudnia 2014 roku nie można otrzymywać giftów, tzw. podarunków gier z tanich regionów na Steamie, takich jak Rosja czy Ukraina, gdzie wiele gier kosztuje ułamek tego co w Polsce czy USA – są one objętą tak zwaną blokadą regonalną. Od 2017 roku ta reguła działa dla wszystkich regionów, jeśli cena zakupionej gry jest niższa o 15% lub więcej względem regionu gracza otrzymującego gifta.
W teorii można otrzymać taki gift z blokadą regionalną, ale do tego trzeba „przenieść” się do kraju kupującego, to znaczy, żeby nasze IP wskazywało ten rejon. Można to oczywiście zrobić fizycznie, albo za pomocą programu typu VPN. Jest to wbrew regulaminowi Steama, jednak bardzo rzadko można znaleźć użytkowników skarżących się na zbanowanie za coś takiego w Internecie.
Z kluczami na Steam jest podobnie, ale trochę inaczej. Kupując klucz z rosyjskiej dystrybucji cyfrowej, dostępny np. na yuplay.ru czy gama-gama.ru istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka gra ma blokadę regionalną – jeszcze kwestia czy tylko na aktywację klucza, tzn. wpisanie go do klienta Steam i zatwierdzenie, czy również na każde uruchomienie gry. Wówczas musimy cały czas korzystać z VPN-a jeśli chcemy grać w taką grę z blokadą regionalną, np. na Rosję. Różnica jest taka, że w przypadku kluczy nie zawsze są one objęte blokadą, dlatego niektóre gry bardzo szybko tanieją w keyshopach, gdyż są bardzo tanie w rosyjskiej dystrybucji i nie mają blokady. Taki klucz można bezpiecznie kupić z jakiejkolwiek dystrybucji.
Jak sprawdzić czy gra nie ma blokady regionalnej na Steama?
Tutaj z pomocą przychodzi nam bardzo pomocny serwis SteamDB.info. Wyszukujemy na nim interesującą nas grę, np. Shadow of War i szukamy wpisu „Game” w App Type. Jak widzimy jest on opatrzony numerem APPID 356190 i nazwą Middle-earth™: Shadow of War™. Bingo. Wchodzimy w to APPID i widzimy tam 37 packages. Każda taka paczka jest przypisana do jakiegoś klucza i aktywuje grę na Steamie. Sprawdzamy różne SUBID paczek, np. Steam Sub 213368 ma restrykcje regionalne na Rosję, Armenię, Białoruś i inne kraje z bloku wschodniego ze Wspólnoty Państw Niepodległych (CIS). Z tego wnioskujemy, że kupując klucz do gry Shadow of War z rosyjskiej dystrybucji na 99% dostaniemy taki klucz, czyli z blokadą regionalną na Rosję itp.
Dokładny proces weryfikacji, czy klucze do gier mają jakieś bloady regionalne można zobaczyć tutaj: How to check if Steam game is region locked?
Często nowo wydane gry nie mają przez kilka dni blokady regionalnej z powodu opieszałości deweloperów i są dostępne za niskie ceny, a potem dostają blokadę i ich cena oczywiście wzrasta. Jeśli gra dostanie blokadę regionalną na konkretną pulę kluczy później to nie mamy się czego obawiać, jeśli zakupiliśmy taki klucz wcześniej, prawo nie działa wstecz.
Jak sobie radzić z blokadami regionalnymi w Steam?
Jeśli chcemy kupić grę tanio to musimy trzymać rękę na pulsie i obserwować rynek, jak się kształtują jej ceny i ile jesteśmy w stanie wydać na grę. Warto sprawdzać SteamDB, czasem dobre ceny znajdziemy w keyshopach typu G2A i Kinguin, czasem z oficjalnych dystrybucji na Humble Store etc.
Możemy też korzystać z VPN-ów i założyć np. oddzielne konto na takie gry, albo nawet robić to na głównym koncie. Jest lekkie ryzyko, ale co kto lubi. Więcej o VPN-ach, jakie są dobre i jak ich używać przeczytasz np. na stronie BezpiecznyVPN.
Blokady regionalne występują też na Uplayu, Originie (tutaj zwykle są inne języki, na aktywację nie ma, póki co), a także w sklepie Epic Games.
Kupiłem parę giftów z aktywacją vpn i bana nie mam, ale aktywuję je na drugim koncie steam na wszelki wypadek