image 2024 02 05T003008.861

Recenzja gry Chronique des Silencieux

Od razu wkraczając w świat „Chronique des Silencieux”, jestem pogrążony w atmosferę niepewności. Gra, która przenosi nas do Bordeaux lat 60., obiecuje tajemnice i wyzwania godne najlepszego detektywa. Jednak całość nie do końca daje radę.

Chaos

ss 9e566c7de084912cf276f0e4db80e640bc79d676.1920x1080

Witajcie w Bordeaux! Jestem tu, szukając wujka Flavia, lecz rzeczywistość szybko rzuca mi kłody pod nogi. Spotykam Madame Solange, zarządzającą miejscem, które wyzbyło się wszelkich iluzji właściwości. A dalej? Profesor Victor Douslavon, nauczyciel życia i liter, krząta się wokół swoich podopiecznych. Funkcjonariusze prawa widzą w każdym kącie spisek, a ja… cóż, ja staram się ogarnąć ten miotający się od skandalu do skandalu świat.

Pierwsze kłopoty

Pierwsze dialogi tylko nieostrzeżonym dodadzą zawrotów głowy – niejasności narastają, a ja, z notatnikiem w dłoni, żongluję plotkami i półprawdami. „Chronique des Silencieux” wychodzi z założenia, że każda osoba ma coś do powiedzenia, co sprawia, że nagle notatnik rozrasta się do rozmiarów encyklopedii.

Detektyw bez tropów?

Śledztwo wygląda obiecująco. Łączymy wypowiedzi z dokumentami, a każde nieścisłość prowadzi nas krok dalej. Ale oh! Tutaj natknąłem się na pierwszą ścianę. W prologu utknąłem z dylematem – jak połączyć zdania, które po rozwiązaniu zagadki wciąż wydają się być wyjęte z kontekstu? Dokumentacja i wskazówki stają się zawiłe niczym opowieść sprzed lat, a ja, skrycie, tęsknię za prostotą przygód Phoenixa Wrighta.

Gdy w końcu jakimś cudem daję radę przeprowadzić dochodzenie do końca, czeka mnie konfrontacja z podejrzanym. Ciekawe w teorii, lecz w praktyce – schody. Taka zderzenie przyprawia o zgrzytanie zębami, gdyż nieodgadnione w czas dialogi mogą spowodować klęskę całego planu.

Kreskówkowa rzeczywistość

ss 4aca51692ad063c62d7559007b28813c9a5d1217.1920x1080

Jeśli chodzi o grafikę, „Chronique des Silencieux” wręcz błyszczy swoją prostotą i animacją bohaterów. Eugène, nasz młody detektyw, jest rysowany z charakterem, który nijak się ma do szablonowości drugoplanowych postaci. Niczym rekwizyty, tylko stoją i czekają, aż scenariusz do nich dosięgnie.

Zagwozdki wynikające z przekładu na język angielski rzucają na kolana. Ortografia i składnia wywołują westchnienia, lecz gdy wszystko zależy od tekstów, nie można sobie na to pozwalać. Błąd za błędem sprawia, że staję przed wyborem – czy to kłamstwo, czy kolejna literówka?

Autentycznie…?

Czy płynący z głośników francuski dodaje klimatu? Owszem, ale zapamiętajcie – akcja dzieje się we Francji. Ścieżka dźwiękowa jako jedyne wyróżnia się w tłumie i pozwala chwilami poczuć prawdziwą atmosferę tej epoki.

Powiedzmy sobie szczerze

„Chronique des Silencieux” to gra pełna ambicji, ale na obecnym etapie ciężko ją polecić. Potknąłem się o niezrozumiale tłumaczenia, problemy techniczne z zaskakującymi zamknięciami gry. Bardziej niż o detektywistycznej przygodzie, marzę o wersji, w której te problemy zostały naprawione.

Co z tą historią?

ss 1b824e4a90590843c601eb16a35526affce78046.1920x1080

Historia brzmi kusząco – sekrety zawodowe, dwuznaczne dzieci i morderstwa na tle nocy Bordeaux. W rzeczywistości jednak przepłynąłem obok niej jak obok Wisły mostem, bez większego zatrzymania się. Potencjał marnuje się wśród literówek i niepotrzebnie rozwlekłych dialogów. Nie znalazłem potrzeby, by wciągać się głębiej, mimo że pod powierzchnią czuć zapach tajemnicy.

5/10

Przygoda w Mériadeck z „Chronique des Silencieux” jest jak spacer po zatłoczonej ulicy pełnej obietnic. Sporadycznie wpada się na coś intrygującego, ale zmaganie się z niezliczonymi przeszkodami odbiera radość z odkrywania tajemnic. Gra z potencjałem, któremu niestety bliżej do szkicu niż pełnoprawnej opowieści detektywistycznej. Czekając na lepsze czasy, kiedy poprawki ponownie otworzą drzwi do tego zagadkowego świata, pozostaję z niedosytem i pytaniami bez odpowiedzi.

Nasza ocena jakości
Ocena użytkowników:
[Oddanych głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *