Recenzja Brothers: A Tale of Two Sons Remake (2024)

Brothers: A Tale of Two Sons to gra, która zapadła mi w pamięć. Pełna emocji, przygodowa gra z 2013 roku od Starbreeze Studios wprowadziła do świata gier innowacyjną mechanikę sterowania dwoma postaciami naraz, każda postać miała swoją gałkę od pada. Brothers doczekało się głównie pozytywnych recenzji i zdobyło wiele nagród, w tym za najlepszą grę, innowacyjność i reżyserię. Teraz miałem okazję przejść remake tej gry.

Opowieść śledzi losy Naia i Naiee, dwójki braci, którzy wyruszają, by zdobyć wodę z Drzewa Życia dla ich chorego ojca. Świat, przez który się poruszają, jednak daleko odbiega od naszego, a ich ścieżkę przecinają wielkoludy, trolle, magiczne stworzenia i przerażające bestie. Mimo to, chłopcy trzymają się razem, a gra uniemożliwia oddalanie się od siebie, zaś większość przeszkód pokonują, współpracując. Naia używa siły, by posuwać naprzód, a mniejszy Naiee dociera w niedostępne miejsca.

Kooperacja w Brothers: A Tale of Two Sons Remake

ss 9647d7f166219758ba8dc6f8d00a9746aa023452.1920x1080

Pomimo tematyki braterskiej współpracy w grze, oryginalne Brothers nie oferowało trybu co-op. Gracz kontrolował każdego brata z osobna: Naia przy pomocy lewej gałki i triggera, a Naiee prawą. Początkowo, było to trudne, a niektórzy gracze przekazywali sterowanie jedną z postaci znajomym. Tyle że gra nie była przeznaczona do wspólnego grania, a niektóre poruszające momenty drugiej połowy traciły na mocy z tego powodu.

Brak co-op był jednym z zarzutów wobec pierwotnego wydania, więc wprowadzono go w wersji na Nintendo Switch w 2019. Znalazł się on również w Brothers: A Tale of Two Sons Remake. Jest jednak wyłącznie lokalny coop, nie ma coopa online.

Pierwsze Brothers zostało stworzone przez Starbreeze, a reżyserem był Josef Fares, zanim odszedł, by powołać do życia Hazelight Studios i stworzyć A Way Out i It Takes Two. Na potrzeby remake’u, właściciel praw i wydawca – 505 Games – zwrócili się do Avantgarden.

Różnice

ss ad122fc675edd4282d003556963ed69c53ca6fd9.1920x1080

Pierwszy tytuł był na Unreal Engine 3, a nowa wersja w pełni wykorzystuje Unreal Engine 5 i daje imponujące ulepszenia grafiki. Gra została całkowicie przebudowana od podstaw. Najbardziej widoczne zmiany to oświetlenie i cienie, a także geometria UE5, dająca lepszy poziom detalu, od kamieni przez metal po drewno. Woda, która nawet w oryginale wyglądała dobrze, stała się jeszcze bardziej realistyczna.

Poziom szczegółów, oświetlenie, efekty cząsteczkowe, żywe kolory – to wszystko składa się na zapierający dech w piersiach krajobraz, który gracze będą chętnie eksplorować. W wielu momentach będą czuli chęć się zatrzymać i podziwiać, jak piękny jest świat w Brothers Remake. Nawet pole widzenia zostało rozszerzone, aby nadać światu epickiego rozmachu w momentach, gdy dwaj mali chłopcy zapuszczają się w tę wielką i przerażającą krainę.

Brothers Remake zawiera też dodane scenki przerywnikowe, mocniej wciągając gracza w rozgrywkę, a także kilka sekretów dla tych, którzy znają oryginał. Z oryginalnym kompozytorem na czele, cała ścieżka dźwiękowa została nagrana na nowo z orkiestrą, co jest delikatnym, ale czasem mocnym, akompaniamentem historii.

Mimo gruntownych zmian graficznych, poprawek animacji i sterowania, remake pozostaje niezwykle wierny początkowej wizji. Rdzeń rozgrywki, tak innowacyjny w 2013 roku, nadal daje unikatowe przeżycie. Historia jest wciągająca, a zakończenie nadal łamie serce, być może nawet bardziej teraz, dzięki większemu zanurzeniu w ten świat.

Ocena

ss a4f5bd8bfb27fceedb081290cce6c5c323b02cd0.1920x1080

Brothers: A Tale of Two Sons Remake to idealna okazja dla graczy, którzy przegapili pierwotne wydanie, ale i dla tych, którzy się nim cieszyli w 2013 roku, bo jest warte kolejnego przejścia. O ile wersja od Starbreeze pozostaje klasykiem i zestarzała się godnie, remake od Avantgarden przewyższa ją w niemal każdym aspekcie, przenosząc tę cudowną, momentami emocjonalną odyseję na nowoczesne platformy.

Plusy

  • Przepiękna, poprawiona grafika
  • Ulepszone sterowanie i animacje
  • Ta sama, zapadająca w pamięć historia i rozgrywka

Minusy

  • Brak trybu co-op online
  • Problemy z wydajnością
Nasza ocena jakości
Ocena użytkowników:
[Oddanych głosów: 0 Średnia ocena: 0]

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *