jak zrobic spolszczenie do gry komputerowej

Jak zrobić własne spolszczenie do gry komputerowej?

Miłośnicy gier komputerowych często wybierają zagraniczne i mało znane pozycje, nie posiadające polskiej wersji językowej. Dla osób praktykujących granie, nie powinno to stanowić problemu, gdyż większość funkcji generowana jest w sposób intuicyjny i adekwatny w wielu grach. Jednak w odniesieniu do dialogów, pojawiających się w grach, ciekawym sposobem może okazać się wykreowanie własnego spolszczenia – dzięki niemu możliwe stanie się głębsze zaangażowanie w rozgrywkę oraz czerpanie z niej większej satysfakcji. Jak jednak stworzyć własne spolszczenie do wybranej gry komputerowej? Istnieje kilka sposobów, które zostaną przedstawione poniżej.

Modyfikacja plików tekstowych

Niejednokrotnie w grach komputerowych wszystkie teksty, które widoczne są na ekranie zostają zapisane w jednym pliku tekstowym – najprostszym sposobem na ich zmianę jest edycja jego zawartości, na przykład w notatniku. Osoby znające konkretny język obcy mogą pokusić się o samodzielne tłumaczenie, jednak jeśli możliwości językowe gracza są ograniczone, można skorzystać z pomocy internetowego translatora.

Narzędzia do edycji programów

W bardziej zaawansowanych grach komputerowych nie pojawiają się jednak teksty we wspomnianych powyżej plikach – w takiej sytuacji, w celu dokonania jakichkolwiek zmian konieczne stanie się zaopatrzenie w odpowiedni program, nazywany edytorem zasobów. Dzięki niemu możliwe jest zmodyfikowanie zawartości gry pod względem dźwięków, grafiki oraz tekstu. Polecanych edytorów zasobów warto poszukać w sieci, korzystając z porad użytkowników tematycznych forów internetowych. Najczęściej używane aplikacje do tłumaczenia gier (jak i innych programów) to OmegaT czy memoQ.

Edycja kodu źródłowego gry

Kolejną alternatywą na spolszczenie gry jest modyfikacja jej kodu – w tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny program edytorski i ręcznie wprowadzać zmiany w tekście. Podczas podobnego przedsięwzięcia warto pamiętać, żeby zachować oryginalną długość tekstu, gdyż zbyt długi może spowodować powstawanie błędów w grze.

Uniwersalne edytory do tłumaczeń gier

Jeśli wymienione powyżej sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można poszukać programów, które umożliwiają edycję i translację oraz tworzenie własnych plików tekstowych do gier. Metoda ta wymaga sporego zaangażowania i cechuje się wysokim stopniem skomplikowania, jednak umożliwia wprowadzenie pożądanych zmian w zasobach tekstowych gry.

Dołączenie do istniejącej już grupy tłumaczeniowej

Jeśli jakaś grupa tłumaczeniowa tworzy już spolszczenie do konkretnej gry, to warto połączyć siły. W Polsce najbardziej znane grupy spolszczające gry to GrajPoPolsku.pl, GameSub.pl, IronSquad.pl czy BDIP.pl. Wszystkie istnieją już dobre kilka lat i mają w swoich szeregach doświadczonych tłumaczy, często pracujących w tym zawodzie, a hobbistycznie tłumaczących gry po godzinach.

Reasumując – dla osób chcących stworzyć własne spolszczenie do wybranej gry, istnieje kilka możliwości realizacji podobnej procedury. W przypadku braku doświadczenia i podstawowej wiedzy, warto dokonać uprzedniej weryfikacji dostępnych możliwości. Skorzystanie ze wskazówek, pojawiających się na forach, które zrzeszają miłośników gier komputerowych z pewnością okaże się skuteczne. Stworzenie własnego spolszczenia gry to sposób na rozwijanie własnych umiejętności oraz kreatywne spędzenie czasu przy komputerze. Warto więc podjąć podobne wyzwanie, rzetelnie przygotowując się do niego pod względem merytorycznym. Należy również pamiętać o zachowaniu kopii oryginalnych plików, które umożliwią powrót do pierwotnej wersji gry.

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *