INDIKA KV Holos 4K logo scaled

INDIKA – recenzja gry

Wyobraź sobie, że Franz Kafka i grupa Monty Pythona postanawiają stworzyć grę wideo. Prawdopodobnie byłoby to coś bardzo podobnego do INDIKI – mrocznej, surrealistycznej przygody z nutką groteski i dużą dawką filozofii. Gra zabiera nas do alternatywnej Rosji, gdzie młoda zakonnica o imieniu Indika wyrusza w podróż samopoznania w towarzystwie… diabła.

INDIKA Screenshot Launch 04

Od razu zaznaczę: INDIKA nie jest dla każdego. To specyficzna produkcja, którą albo pokochasz, albo znienawidzisz. Mnie osobiście urzekła jej oryginalność, choć wiem, że drugi raz raczej do niej nie wrócę. To gra-doświadczenie, idealna na jedno intensywne przejście.

INDIKA porusza kwestie wiary, dobra i zła, ale nie w powierzchowny, religijny sposób. Raczej stawia przed nami filozoficzne dylematy, zmusza do zastanowienia. Ciekawa jest zwłaszcza relacja prostodusznej zakonnicy z kuszącym ją – ale i oferującym nieoczywiste spojrzenie na świat – diabłem.

INDIKA screenshot 1920x1080 01

Gra zaskakuje na każdym kroku. Zmienia konwencje, nagle stając się na chwilę zupełnie inną produkcją – na moment porzucamy przygodę 3D na rzecz 2D-owej platformówki albo prostej mini-gry logicznej. To zabieg ryzykowny, ale doceniam odwagę twórców i nieprzewidywalność INDIKI.

Choć momentami poczujemy klimat niemal Kafkowskiej opresji, nie jest to gra całkowicie poważna. Czarny humor i groteska przeplatają się tu z poważniejszymi wątkami. Mimo dość krótkiego czasu rozgrywki (dla niektórych to wada, dla mnie w tym wypadku zaleta), INDIKA zapada w pamięć na długo. Świetny klimat potęguje ciekawa oprawa graficzna i bardzo dobre aktorstwo głosowe.

INDIKA screenshot 1920x1080 07

INDIKA to odważna, nietuzinkowa gra od niezależnego studia. Pełna symboliki, nieoczywista, zmuszająca do refleksji. Cieszę się, że powstają jeszcze tak oryginalne tytuły.

Polecam! Ode mnie mocne 8.5/10

INDIKA jest dostępna na Steamie za 99zł (obecnie ze zniżką -10%). Gra jest w w polskiej wersji językowej tylko z napisami, pełne wersje dźwiękowe są w języku angielskim i rosyjskim.

Rozgrywka
Grafika
Dźwięk
Przyjemność z gry
Nasza ocena jakości
Ocena użytkowników:
[Oddanych głosów: 1 Średnia ocena: 5]

Podobne gry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *